בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
הפעלת שדות חשמליים בעוצמה נמוכה עשויה לעכב חלוקת תאים סרטניים 15/10/2007
קבוצת מחקר בינלאומית, בראשותו של פרופסור יורם פלטי מהפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון, גילתה כי הפעלת שדות חשמליים משתנים בעלי תדר גבוה ועוצמה נמוכה מעכבת את חלוקתם של תאים סרטניים, ובאופן זה מאיטה את התפתחותם של גידולים סרטניים.
הטכניון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  פיזיקה  , מבנה התא וגנטיקה [ ביולוגיה ]  , אימונולוגיה וירולוגיה ומיקרוביולוגיה [ ביולוגיה ]  , פיזיולוגיה ורפואה [ ביולוגיה ]  , נוירוביולוגיה [ ביולוגיה ]  , מבוא לביולוגיה של האדם [ ביולוגיה - 1 ]  , התא- מבנה ופעילות [ ביולוגיה - 1 ]  , מערכת הובלה, נשימה, הפרשה והגנה [ ביולוגיה - 1 ]  , תקשורת ויסות ותאום [ ביולוגיה - 1 ]  

קבוצת מחקר בינלאומית, בראשותו של פרופסור יורם פלטי מהפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון, גילתה כי הפעלת שדות חשמליים משתנים בעלי תדר גבוה ועוצמה נמוכה מעכבת את חלוקתם של תאים סרטניים, ובאופן זה מאיטה את התפתחותם של גידולים סרטניים. עם פרישתו לגמלאות מקדיש פרופסור פלטי את מירב זמנו לפיתוח חברת "נובוקיור" הממסחרת את הגילוי ומעוררת עניין רב בשוק המיכשור הרפואי.

הניסוי פורסם ב PNAS, כתב העת הנחשב של האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב

(Proceedings of the National Academy of Science US)
ובעקבות זאת זכה לסיקור נרחב בכתבי עת נוספים - Science News Lancet, Nature (clinical Practice), Microwave News.


דיון נרחב בו מתפרסם בגיליון אוגוסט של כתב העת המדעי Physics Today. הניסוי הראה כי שדות חשמליים של 200 קילו-הרץ, הגורמים לתנודה של חלקיקים טעונים בתוך התא הסרטני, (א) מאטים את חלוקת התאים; ו(ב) מפרקים את התאים בשלבי חלוקה מאוחרים יותר. ניסוי זה מפריך את ההנחה שהיתה מקובלת בעבר, לפיה שדות חשמליים בעלי תדר גבוה מחממים תאים ורקמות, אבל אינם משפיעים עליהם באופנים משמעותיים אחרים.

בעקבות הממצאים שעלו מניסוי המעבדה ביצעו החוקרים ניסוי קליני מצומצם, שנועד לבדוק את יעילות השיטה החדשה בחולים . במסגרת הניסוי הקליני יושמה השיטה על עשרה חולי GBM – סוג של סרטן מוח ששיעור התמותה ממנו גבוה ביותר (באמצעות חיבור של אלקטרודות לקרקפת). כל המשתתפים היו מטופלים הסובלים ממופע חוזר של המחלה – כלומר הופעה מחודשת של המחלה למרות כל הטיפולים שקיבל החולה.

מאחר שלא היתה בניסוי קבוצת ביקורת הושוו התוצאות למידע הקיים בנושא. הניסוי הקליני אישש את ממצאי המעבדה: המטופלים שרדו בממוצע 62 שבועות – זמן ארוך בהרבה מהסטטיסטיקה הקיימת. בנוסף לכך, שלושה מתוך עשרת המטופלים חיים שנתיים ויותר אחרי תחילת מתן הטיפול החדש.

כעת נערך בכ 20 מרכזים רפואיים בעולם ניסוי קליני, הכולל קבוצת ביקורת - מטופלים המקבלים טיפולים כימותרפיים. החוקרים שוקלים גם לבחון את השפעתו של טיפול המשלב את השיטה החדשה עם כימותרפיה במינון נמוך.

הטיפול החדש, הפוגע בתהליך החלוקה של התא, אינו פוגע בתאי מוח בריאים, שכן אלה אינם מתחלקים. כמו כן הוא אינו פוגע בתאים המייצרים את תאי הדם האדומים והלבנים המוגנים על ידי העצמות הסובבות אותם.


דובר הטכניון – עמוס לבב, 052-4524873
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף