בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
התגלתה סופרנובה יוצאת דופן, כנראה התפוצצות קוסמית מסוג חדש 09/11/2009
במאמר שמתפרסם במהדורת האקספרס של כתב העת Science, מדווחת קבוצת חוקרים בראשות ד"ר דובי פוזננסקי, על הסופרנובה בשם 2002bj וכי נדמה שמדובר בסוג חדש של פיצוץ.
אוניברסיטת תל אביב   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  פיזיקה  , מדעי כדור הארץ והיקום [ גיאוגרפיה ]  

"מעולם לא ראינו סופרנובה מהירה כל כך" אומר פוזננסקי, פוסט-דוקטורנט בברקלי ובוגר החוג לאסטרופיזיקה באוניברסיטת תל אביב, "תוך שלושה שבועות היא פשוט נעלמה, מהירה פי כמה מכל סופרנובה שאי פעם ראינו."

עם זאת הסופרנובה לא הייתה בהירה במיוחד, וחתימתה הספקטראלית ייחודית מאוד. "הליום, פחמן, גופרית, אולי ונדיום יסוד נדיר שמעולם לא זיהינו בסופרנובה, הכל מצביע על פיצוץ תרמו-גרעיני של הליום."

"ההבדלים התצפיתיים בין 2002bj לסופרנובות "רגילות" אינם דרמטיים אך הם חד משמעיים" כך אומר פרופ' דן מעוז, ראש החוג לאסטרופיזיקה באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' אלכסיי פיליפנקו מברקלי, מבכירי החוקרים בתחום הסופרנובות ושותף למחקר מבהיר: "ישנם שני סוגים בסיסיים של סופרנובות: Ia שמקורן בפיצוץ מלא של כוכב מסוג ננס לבן, וסופרנובות קריסת ליבה שבהן כוכב מאסיבי מכלה את הדלק הגרעיני שלו וקורס בהשפעת הכבידה העצמית שלו. 2002bj איננה מתאימה לאף אחד מן התסריטים הללו."

ננס לבן הוא כוכב הנוצר בסוף חייו של כוכב רגיל (כמו השמש למשל). כוכבים אלו קטנים ודחוסים מאוד. אם מסתו של ננס לבן גדלה מעבר לגבול מסוים (למשל ע"י ספיחת חומר מכוכב קרוב) הוא עשוי להתפוצץ זוהי סופרנובה Ia. שאר סוגי הסופרנובות מתרחשים כאשר כוכבים כבדים מהשמש בהרבה (פי-8 לפחות) קורסים כבידתית בסוף חייהם.

הסופרנובה 2002bj התגלתה ב-2002 וסווגה בטעות כסופרנובה רגילה מסוג II. בעודו בוחן נתונים של סופרנובות מסוג זה לצורך מדידת ההאצה של היקום, מצא פוזננסקי את 2002bj ונדהם מייחודיותה. הסופרנובה התבהרה תוך פחות משבוע אך דעכה בשלושת השבועות שלאחר מכן. בהשוואת ספקטרום (מעין חותמת כימית; אינדיקציה לחומרים והתנאים בעצם הנצפה) של 2002bj מהטלסקופ Keck לכ-1,400 סופרנובות אחרות לא נמצא לה כל אח ורע.

חיפוש בספרות האסטרונומית העלה הסבר אפשרי. במחקר שהתפרסם לפני כשנתיים העלו פרופ' לארס בילדסטן מאוניברסיטת סנטה ברברה, קליפורניה, ושותפיו השערה על פיה צמד ננסים לבנים במערך מסוים הנקרא AM-CVn על שם הכוכב הראשון מסוג זה שנתגלה, עשויים לייצר סופרנובה "מוקטנת". בכוכבים אלה, הליום זורם מהננס הלבן הקטן מבין השניים לעבר בן זוגו. כאשר נאסף די הליום על שפת הכוכב, נוצרים תנאי הלחץ והטמפטורה הנחוצים להיתוך ההליום בתוך זמן קצר. הפיצוץ הזה צפוי להיראות כסופרנובה מהירה מאוד, אך חיוורת מסופרנובה Ia רגילה.

באופן חצי היתולי נקראו סופרנובות אלו "Ia." (נקודה אחד A) מכיוון שמדובר בכעשירית מהבהירות ובכעשירית מהזמן של סופרנובה Ia. "אחד הרמזים הוא שעל פי החישובים בסופרנובות "Ia." יכול להיווצר כרומיום שדועך לונדיום ואחר כך לטיטניום" אומר פוזננסקי, "זה כמעט מסתדר טוב מדי עם התצפיות שלנו."

פרופ' דן מעוז מוסיף: "מזה כמה שנים מספר קבוצות חוקרים מחפשות סופרנובות מסוג "Ia." ודומותיה, משעשע שדובי מצא את הדוגמה הכי משכנעת דווקא בנתונים מלפני שבע שנים."

פרופ' בילדסטן מאוד נרגש: "השמיים הם הגבול, ולכן בדרך כלל תצפיתנים מקדימים את התיאוריה, משום כך אני מאוד גאה במחקר ובתחזיות שלנו. למרות שהתצפיות נערכו בשנת 2002 נדרש מבטו הבוחן של פוזננסקי על מנת לזהות את חשיבות הנתונים והתגלית."

התמונה שלהלן מראה כיצד עשויה להראות מערכת כוכבים שתתפוצץ כסופרנובה מסוג "Ia."
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף