בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
תהליך התפלה שיחזיר כשני שליש מכמות השפכים התעשייתיים כמים מטוהרים 31/10/2010
חוקרי אוניברסיטת בן-גוריון פיתחו תהליך התפלה שיחזיר כשני שליש מכמות השפכים התעשייתיים כמים מטוהרים באיכות גבוהה. התהליך, המיושם במפעל מכתשים ברמת חובב, יטהר כשני שליש מכמות השפכים. המים המטוהרים יחליפו מים שפירים הנצרכים כיום במפעל. בהתאמה-תקטן כמות השפכים הנשלחים לבריכות האיוד
אוניברסיטת בן גוריון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  כימיה  , מדעי הסביבה  , הנדסה  , אקולוגיה [ ביולוגיה - 1 ]  

חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון פיתחו תהליך התפלה שעל בסיסו מוקם כיום במפעל מכתשים ברמת חובב מתקן חדש להתפלת שפכים תעשייתיים. מתקן זה מיועד להחזיר למפעל כשני שליש מכמות השפכים כמים מטוהרים באיכות גבוהה. המים המוחזרים יחליפו מים שפירים הנצרכים כיום במפעל. בהתאמה, תקטן כמות השפכים הנשלחים לבריכות האיוד.

 

החוקרים, מהמחלקה להתפלה וטיפול במים במכון צוקרברג לחקר המים בקמפוס האוניברסיטה בשדה בוקר, בראשותו של המהנדס יגאל פולקמן, מנהל הפיילוט להתפלה וטיפול במים, ובהשתתפות מיכאל וייסמן, הטכנאי הראשי של הפיילוט, פיתחו את התהליך בשיתוף פעולה הדוק עם חברת נירוסופט מכרמיאל, אשר אף זכתה במכרז להקמת מתקן ההתפלה.

 

מתקנים נוספים לטיפול בתמיסות תהליך ובשפכים, המבוססים אף הם על תהליכים שפותחו בפיילוט להתפלה וטיפול במים, נמצאים כיום בשלבים שונים של יישום במפעלים מתחום האלקטרוניקה והמזון.

 

הפיילוט להתפלה וטיפול במים בשדה בוקר מתמחה בפיתוח פתרונות בנושאים של מחזור מים, הקטנת נפח של שפכים תעשייתיים וטיפולים בתמיסות תהליך שונות. תהליך התפלת השפכים שפותח עבור מכתשים הוא אחד ממגוון תהליכים אשר מפותחים כיום גם עבור תעשיות אחרות. לדוגמא: תהליך חדשני להרחקת מלחים מגליצרין (מוצר לוואי בתעשיית הביו-דיזל), על מנת לאפשר ניצולו כדלק למנועים.

 

עבודת הפיילוט מול התעשייה מיישמת את הידע הרב בתחומי הממברנות וההתפלה אשר נצבר במסגרת הפעילות האקדמית של המחלקה להתפלה וטיפול במים במכון צוקרברג לחקר המים בשדה בוקר, בראשותו של פרופ' יורם אורן.

 

עבודת הפיתוח מתחלקת בדרך כלל לשני שלבים. בשלב הראשון, אשר מבוצע במערכות הניסוייות של הפיילוט להתפלה וטיפול במים, נבדקים המאפיינים של התמיסות או השפכים שבהם מבקש המפעל לטפל והאפשרויות השונות לטיפול בהם; בשלב השני מפעילים חוקרי האוניברסיטה מתקן ניסיוני (פיילוט שדה) בחצר המפעל.  שלב זה מבוצע בשיתוף פעולה הדוק עם חברה תעשייתית.

 

חשוב להדגיש, כי התהליכים להתפלה ולטיפול בתמיסות ובשפכים תעשייתיים מסובכים בהרבה מהתהליכים המקובלים להתפלה של מי ים או של מים מליחים. הסיבה לכך היא ששפכים אלה מכילים רכיבים בעייתיים (למשל: חומרים אורגניים בריכוזים גבוהים) שהרכבם שונה ממפעל למפעל. מצב זה מחייב פיתוח של תהליכי התפלה וטיפול ייחודיים לכל סוג של שפכים ולמעשה לכל מפעל.

 

 

הפיילוט להתפלה וטיפול במים - מראה כללי:

 

 

 
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף