בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
אפקט ג'וזפסון 07/10/2007
חוקרי הטכניון הוסיפו נדבך לאפקט ג'וזפסון משנת 1962 הוכיחו כי גם אטומים, ולא רק אלקטרונים, מסוגלים לעבור מחסום.
הטכניון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  כימיה  , פיזיקה  , ננוטכנולוגיה  

חוקרי הפקולטה לפיסיקה ומכון ראסל ברי לננו-טכנולוגיה בטכניון הצליחו להוכיח כי גם אטומים, ולא רק אלקטרונים, מסוגלים לעבור מחסום. בכך הוסיפו נדבך חשוב לאפקט ג'וזפסון משנת 1962. פרופסור בריאן ג'וזפסון קיבל פרס נובל על תגליתו. כך מגלה כתב העת המדעי היוקרתי "נייצ'ר" בגליונו האחרון.

תופעת הזרם הישיר של אפקט ג'וזפסון משלבת שתי תופעות – המינהור ונוזל על. בתופעת המינהור מצא גוזפסון כי האלקטרונים מסוגלים לעבור מחסום (הם מופיעים לפתע מעברו השני). עתה מצאו חוקרי הטכניון כי גם אטומים לא חשים במחסום, וחולפים בקלילות ובחופשיות דרכו.

מסביר ד"ר ג'ף סטיינהאור מהפקולטה לפיסיקה בטכניון: "הפעלנו כוח קבוע על האטומים הקרים, אך הם הגיבו על ידי תנועות הלוך וחזור. הם זזו בכיוון שדחפנו אותם, ואחר כך בכיוון ההפוך. בממוצע האטומים לא התקדמו כלל, למרות הכוח הדוחף. אולם, כאשר הוספנו כמה אטומים חמים לאטומים הקרים, הם כן זזו קדימה, בתגובה לכוח הדוחף".

הזרם החילופי של אפקט ג'וזפסון אינו רק מוזר, אלא גם חשוב. למשל, הוא מגדיר את הוולט. יתירה מכך, חוקרי הטכניון הראו שאטומים שלמים יכולים להראות את תופעות המינהור המדהימות, שבדרך כלל מקושרות עם אלקטרונים קטנטנים ולא עם אטומים.

חוקרי הטכניון שמו במעבדתם קרן לייזר כמחסום וראו שהאטומים עוברים אותה כקבוצה, בלי לחוש כלל שיש שם מחסום DC) .(Josephson effect כן ראו שהאטומים זזים הלוך וחזור, שזו תופעת AC Josephson. אז הם הוסיפו אטומים חמים, וראו שכל האטומים עוברים את המחסום ומופיעים לפתע בצידו השני.

בעקבות הגילוי של חוקרי הטכניון ניתן יהיה למדוד מהירות סיבוב, דבר העשוי לשפר במידה ניכרת את מכשיר הג'ירוסקופ הקיים כיום למטרות ניווט, או לשפר את מדידת השינויים הקלים בסיבוב כדור הארץ.
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף