בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
השבב יתקן את עצמו כמו עור האדם 01/12/2015
חוקרים בטכניון פיתחו פלטפורמת חישה פונקציונלית גמישה, המתקנת את עצמה באופן אוטונומי במקרה של חיתוך או שריטה. מדובר בפלטפורמה החשה מגע (לחץ ומתיחה), חום וחלקיקים נדיפים.
  |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  ננוטכנולוגיה  , כימיה  , כימיה פיזיקלית [ כימיה ]  

חוקרים בטכניון פיתחו פלטפורמת חישה פונקציונלית גמישה, המתקנת את עצמה באופן אוטונומי במקרה של חיתוך או שריטה. מדובר בפלטפורמה החשה מגע (לחץ ומתיחה), חום וחלקיקים נדיפים. יישומים אפשריים: עור אלקטרוני, המדמה באופן הפעולה שלו את העור האנושי ומנטר ברציפות את מצבו הבריאותי של האדם באמצעות מדבקות המוצמדות לגופו; מסכי מגע המשמרים את שקיפותם ואחידותם לאורך זמן; טרנזיסטורים מעגלים חשמליים המתקנים תמידית את פגמיהם (וכך ביצועיהם אינם נפגמים), ועוד. המחקר, שנעשה בפקולטה להנדסה כימית ובמכון ראסל ברי לננוטכנולוגיה בטכניון, התפרסם לאחרונה בכתב העת המוביל Advanced Materials.

מפתחי הפלטפורמה החדשנית, החוקר (פוסט-דוקטורנט) ד"ר טן-פט יון ופרופ' חוסאם חאיק, ראש המעבדות להתקנים מבוססי ננו-חומרים בטכניון, מסבירים כי "הפיתוח שלנו מבוסס על סוגים חדשים של פולימרים מלאכותיים בעלי תכונות חשמליות וכימיות נשלטות. ההרכב הכימי הייחודי של הפולימרים מקנה להם יכולות של תיקון עצמי בכל מקום על פני ההתקן החשמלי. במילים אחרות, חתכים ושריטות בכל חלקי ההתקן 'מרפאים' את עצמם באופן אוטונומי ומהיר, בטווח של 30-10 דקות מרגע הנזק."

"על בסיס הפולימר שפיתחנו בנינו התקן שלם הבנוי מנַגָּד כימי גמיש הניתן לכיפוף ולמתיחה," מסביר פרופ' חאיק. "יכולת התיקון העצמי קיימת בכל חלקי ההתקן, כך שבכל מקום שבו הפלטפורמה 'נפצעת' היא מחדשת את עצמה. כך ההתקן השלם ממשיך לתפקד כחיישן מדויק של טמפרטורה, מגע וחלקיקים נדיפים." בזיהוי חלקיקים נדיפים מאופיין ההתקן ברגישות גבוהה במיוחד: הוא מזהה עשרות חלקיקי-מטרה הנמצאים בתערובת של מיליארד חלקיקים אחרים.

את ההשראה קיבלו החוקרים מהעור האנושי, המתחדש ללא הרף ויתר על כן, מסוגל לרפא את עצמו במקרה של פציעה. בניסויים שנערכו בהתקן החדש התברר כי במהלך חצי שנה של תיפקוד רציף, הכולל "פציעות" אקראיות של הפלטפורמה, מאבד ההתקן פחות מ-10% מרמת הרגישות שלו.

 

2. תמונת הדמיה. מימין: ציור סכמטי של פעולות החישה השונות של הפלטפורמה – מגע, חום וחלקיקים נדיפים. משמאל: צילום ותרשים של הנגד הכימי; למטה: חלקי החיישן השונים (מצע, אלקטרודה ושכבת החישה הננומטרית) לפני ואחרי שריטה מכוונת. תוך 10 דקות מתחיל החיישן לתקן את עצמו ולחזור לעבודה רגילה. באדיבות פרופ' חוסם חאיק, הטכניון

תמונת הדמיה. מימין: ציור סכמטי של פעולות החישה השונות של הפלטפורמה – מגע, חום וחלקיקים נדיפים. משמאל: צילום ותרשים של הנגד הכימי; למטה: חלקי החיישן השונים (מצע, אלקטרודה ושכבת החישה הננומטרית) לפני ואחרי שריטה מכוונת. תוך 10 דקות מתחיל החיישן לתקן את עצמו ולחזור לעבודה רגילה. באדיבות פרופ' חוסם חאיק, הטכניון
למאמר המדעי
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף