בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
מדענים פיתחו טכנולוגיה חדשה המאפשרת לצלם לתוך המחשב בקליק אחד הולוגרמה של חלל תלת-ממדי שלם 24/02/2008
קל יותר, מדויק יותר, מהיר יותר וזול יותר: מדענים פיתחו טכנולוגיה חדשה המאפשרת לצלם לתוך המחשב בקליק אחד הולוגרמה של חלל תלת-ממדי שלם. השיטה מבטלת את השימוש בלייזרים כמקובל היום האם בקרוב נוכל לצאת לטיול בחיק הטבע עם מצלמת כיס הולוגרפית שעימה אפשר לצלם לתוך מחשב בקליק אחד הולוגרמה של חלל תלת-ממדי שלם?
אוניברסיטת בן גוריון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  פיזיקה  , מדעי המחשב  , הנדסה  

שני מדענים, האחד מישראל והשני מארה"ב, מאמינים שחזון כזה קרוב למדי. פרופ' יוסי רוזן מאוניברסיטת בן-גוריון שבנגב ופרופ' גרי ברוקר מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס בארה"ב פיתחו טכנולוגיה חדשה של צילום הולוגרמות של עצמים תלת-ממדיים באור לבן טבעי ללא שימוש בלייזרים כמקובל כיום.

הטכנולוגיה מבוססת על שימוש מושכל בצגי גביש נוזלי (Liquid Crystal) זעירים. השימוש הראשון לטכנולוגיה הזו, שהודגם על ידם, הוא מיקרוסקופ הולוגרפי הצופה בדגמים ביולוגיים תלת ממדים שקורנים אור פלורוסנטי. אור כזה הוא אקראי וספונטאני, כך שלא ניתן בטכניקות מקובלות לרשום ממנו הולוגרמה. אבל כעת, באמצעות הטכנולוגיה החדשה, הדבר לא רק אפשרי, אלא גם מתבצע במהירות, בקליק מצלמה אחד, ללא סריקה של הדגם וללא תנועה של שום רכיב במערכת. "השיטה החדשה שלנו היא בהחלט קלה ופשוטה יותר, מדויקת וזולה יותר והכי חשוב היא מהירה יותר ועל כן תאפשר צילום וידאו הולוגרפי של עצמים בתנועה", מדגיש פרופ' רוזן.

הטכנולוגיה החדשה קרויה בראשי תיבות לועזיים FINCH, ועל כן המיקרוסקופ החדש מכונה FINCHSCOPE. מאמר מדעי של שני החוקרים המתאר את המיקרוסקופ ההולוגרפי ומציג את תוצאותיו מתפרסם בגיליון מרץ 2008 של הירחון היוקרתי Nature Photonics
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף