בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
פיתוח חומרים שימנעו הידבקות רקמות אחרי ניתוח 12/06/2008
הידבקות רקמות לאחר ניתוח היא תופעה המתרחשת אצל 85% מהמנותחים ומהווה סכנת חיים במיוחד בניתוחי לב חוזרים. פרופ' דניאל כהן ממרכז קזאלי לכימיה יישומית שבמכון לכימיה באוניברסיטה העברית פיתח קבוצת חומרים חדשה למניעת הידבקות של רקמות לאחר ניתוח.
האוניברסיטה העברית   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  כימיה  , פיזיולוגיה ורפואה [ ביולוגיה ]  

פרופ' כהן פיתח סוג ייחודי של פּוֹלִימֵר (חומר שנוצר מחיבור של מולקולות קטנות יותר) היוצר חסם פיזי בין שכבות של רקמות שנותחו ומונעים הידבקות של משטחי רקמה הבאים במגע זה עם זה.


הידבקות היא התאחות לא תקינה של רקמות צלקתיות הנוצרת באזור המנותח לאחר הניתוח וגורמת לאיברים להיכרך זה בזה. הידבקות נמשכת מטבעה זמן רב לאחר שהמקום המנותח החלים והיא גורמת לחיבור לא תקין של איברים, עצבים, שרירים ומבנים שכנים נוספים.


הידבקות הנוצרת לאחר ניתוחי לב היא בעייתית במיוחד מאחר שהיא עלולה להשפיע על תפקוד הלב. במקרים רבים בהם דרוש ניתוח לב חוזר ההידבקות מטשטשת נקודות חשובות בלב וסביבו ועלולה להביא לפגיעה בכלי הדם או בלב ולסכן את חיי המנותח.


מגוון רחב של פּוֹלִימֵרים ביו-רפואיים התורמים משמעותית לרפואה המודרנית כבר נמצא בשימוש. חומרים אלו זרים לגוף האדם ובאים במגע ישיר עם איברים, רקמות ונוזלים בגוף.


התרומה העיקרית של פרופ' כהן היא בפיתוח קבוצה חדשה של קוֹפּוֹלִימֵרים מִתְכַּלים המכילים תרכובת של שני מוֹנוֹמֵרים (מולקולות קטנות) שונים, שכל אחד מהם מעניק לפולימר תכונות ייחודיות. ריבוי המרכיבים בקוֹפּוֹלִימֵרים מאפשר התאמת תכונות שונות בקבוצת חומרים, כמו מבנה החומרים הבסיסי והרכבם ומשקלם המולקולרי, בהתאם לדרישות הרפואיות בכל ניתוח.


החסם שיוצר הפולימר צריך להישאר במקומו לפרק הזמן שבו ההידבקות עלולה להיווצר (ימים אחדים לאחר הניתוח). לאחר מכן הוא מתמוסס ונעלם בהדרגה ללא השפעה מזיקה, אולם הוא מחייב טיפול ותפרים.


המצאתו של פרופ' דניאל כהן נרשמה כפטנט על ידי ''יישום - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים''. הפטנט מוסחר לחברת ''סינתֶה-מד'' האמריקאית, אשר ממתינה כעת לאישור
FDA על המוצר הראשון, REPEL-CV®, שפיתחה על בסיס החומרים, לשימוש בחולים עד גיל 18. REPEL-CV® כבר קיבל CE Mark – אישור התקן האירופי - לשימוש בחולי לב וכיום משווק ברוב מדינות האיחוד האירופי.


פרס קיי לפיתוחים חדשניים הוענק לאחרונה לפרופ' כהן במסגרת המושב ה-71 של חבר הנאמנים באוניברסיטה העברית.

הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף