בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
בשער האזרחות
בחירות ומפלגות בישראל

בחירות ומפלגות הן המכשירים המובהקים בחברות דמוקרטיות מודרניות הבאים ליצור קשר בין העדפות האזרחים והמדיניות המתבצעת. אין דמוקרטיה ללא בחירות ואין דמוקרטיה ללא מפלגות. באמצעותם האזרחים יכולים להשפיע על קבלת ההחלטות במדינה בסוגיות העומדות על הפרק. העם הוא הריבון, הוא מקור הסמכות, ובדמוקרטיה הייצוגית העקרון של שלטון העם בא לידי ביטוי בבחירות בהן האזרחים בוחרים את מי שמייצג אותם ודרכן הם יכולים להחליפם כאשר אינם מרוצים מן השלטון. עצם קיומן של בחירות הוגנות, חופשיות, תחרותיות וסדירות, והרצון והצורך של נבחרי הציבור להבחר מחדש מביאים לידי כך שהם מתייחסים לדעת הקהל בבואם לקבל החלטות. בחירות מביאות אם כן לייצוג העדפות הציבור, לפיקוח ולבקרה על הכוח שבשלטון, ולמתן לגיטימציה למשטר ולשלטון. ישנם הבדלים בין בחירות, בין שיטות בחירות ובין דמוקרטיות שונות, אולם ההבדל המהותי בייצוג ובשמירת אינטרס הציבור הוא זה שבין מדינות שיש בהן וכאלה שאין בהן בחירות.

סדרת מאמרים זו עוסקת בבחירות ומפלגות בישראל מזוויות מבט שונות, ומעלה לדיון שאלות שאינן עולות מספיק לדיון ציבורי. האם יש שיטת בחירה מושלמת המממשת את ערכי הדמוקרטיה? מהי שיטת הבחירות המתאימה לישראל – אם יש כזו? מהו תפקיד המפלגות והמערכת המפלגתית בדמוקרטיה הישראלית? האם הן מייצגות את הציבור הישראלי ואת השסעים שבו? כיצד הן השתנו ומהי משמעות שינויים אלה? על פי מה בוחר/ת הבוחר/ת הישראלי/ת ועד כמה הוא/היא מתאימים לבוחר האידיאלי המשורטט בתיאוריה הדמוקרטית? כיצד השתנו דפוסי ההצבעה ועומק ההשתתפות על פני זמן? האם מערכת הבחירות מעשירה את הדיון הציבורי? האם היא מעודדת השתתפות ומעורבות פוליטית, ושיח בין הציבור לנבחרים? האם היא תורמת ללגיטימציה של השלטון ושל המשטר הדמוקרטי?

הסוגיות הנדונות כאן מהותיות לדמוקרטיה הישראלית, ואנו מקווים שסדרה זו תעודד דיון בהן בציבור, בעיתונות ובזירה הפוליטית, וקיום דיון דומה בכיתות.

רכזת הסדרה: פרופ' מיכל שמיר, החוג למדע המדינה, אוניברסיטת תל אביב

כל הסדרות
המאמרים
שיטות בחירה וערכי הדמוקרטיה
מאת: פרופ' גדעון דורון , אוניברסיטת תל אביב
תקשורת, תעמולה ומערכות בחירות בישראל
מאת: פרופ' גבי וימן , אוניברסיטת חיפה
מפלגות בישראל בראיה השוואתית
מאת: ד"ר גדעון רהט , האוניברסיטה העברית , פרופ' ראובן חזן , האוניברסיטה העברית
ממהפך למפץ: המערכת המפלגתית בישראל 1977-2006
מאת: פרופ' מיכל שמיר , אוניברסיטת תל אביב


על הכותבים
פרופ' גדעון דורון , אוניברסיטת תל אביב

יושב ראש האגודה הישראלית למדע המדינה, מלמד וחוקר בתחומי הכלכלה הפוליטית, המדיניות ציבורית, ואפליקציות של תורת הבחירה החברתית לפוליטיקה הישראלית.

מידע נוסף
 
פרופ' גבי וימן , אוניברסיטת חיפה

פרופסור מן המניין, החוג לתקשורת, אוניברסיטת חיפה ומחברם של שישה ספרים בתחומי התקשורת ולמעלה מ130 מאמרים מדעיים. תחומי המחקר שלו כוללים חקר תעמולה פוליטית, טרור ותקשורת, דעת קהל והשפעותיה של תקשורת המונים.

מידע נוסף
 
ד"ר גדעון רהט , האוניברסיטה העברית

מרצה בכיר. חוקר ומלמד פוליטיקה השוואתית ופוליטיקה ישראלית, במיוחד מפלגות, שיטות בחירת מועמדים, שיטות בחירות ורפורמות מוסדיות.

מידע נוסף
 
פרופ' ראובן חזן , האוניברסיטה העברית

עוסק בהוראה ובמחקר של פוליטיקה השוואתית, מפלגות ומערכות מפלגתיות, בחירות ושיטות בחירה, ומבנה ותיפקוד של בתי מחוקקים. חבר המערכת של כתבי העת Party Politics ו-Journal of Legislative Studies.

מידע נוסף
 
פרופ' מיכל שמיר , אוניברסיטת תל אביב

רכזת סדרת המאמרים - פרופסור מן המנין, מופקדת הקתדרה ע"ש אלוין ז. רובינשטיין למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב, חוקרת ומלמדת בתחומי הפוליטיקה הישראלית והפוליטיקה ההשוואתית, ובפרט בתחומי התרבות הדמוקרטית, דעת קהל, בחירות ומערכות מפלגות.

מידע נוסף