בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
בשער האזרחות
השלטון המקומי בישראל

השלטון המקומי בישראל הוא אחד מגופי השלטון החשובים, המורכבים והמעניינים ביותר. הרשויות המקומיות מאופיינות בשניות אינהרנטית: מוסדות בירוקרטיים-ביצועיים המספקים שירותים חיוניים לאזרחים מחד גיסא, ומוסדות דמוקרטיים בהן מגבשת קהילות מקומיות את אופיין, תרבותן וערכיהן הפרטיקולריים, מאידך גיסא. כתוצאה מהיחלשות מעורבות השלטון המרכזי ברמה המקומית מתחולל תהליך של ביזור מואץ ההופך את הרשויות המקומיות לחשובות יותר. אף על פי כן, השיח הציבורי והפוליטי אודות השלטון המקומי הוא שטחי ורדוד. השלטון המקומי נתפס על ידי רבים כגוף שתפקידו המרכזי לספק שירותים לתושבים וכי הוא נכשל בתפקידו בשל היותו מושחת, מסואב ובלתי יעיל. כתוצאה מכך גם הצעות הרפורמה בשלטון המקומי – ובראשן הצעת חוק העיריות שנדונה בימים אלה בכנסת – אינן מספקות.

סדרת מאמרים זו בוחנת אספקטים שונים של השלטון המקומי בישראל ומנסה להראות את חשיבותו ומורכבותו, כמו גם את הפוטנציאל הטמון בו לתיקון עיוותים שהם כמעט בלתי נמנעים בשיטת ממשל המתבססת על דמוקרטיה ייצוגית. המאמרים בוחנים, בין היתר, את ההתפתחות ההיסטורית של השלטון המקומי, את מערכת היחסים הסבוכה שבינו לבין השלטון המרכזי, את מהותו של השלטון המקומי כגוף בירוקרטי ודמוקרטי כאחד, את היחס שבין השלטון המקומי לבין צדק חברתי, וכן את מצבן של הרשויות המקומיות הערביות בישראל.

נושאים אלה אינם נידונים מספיק (ובטח לא בצורה מעמיקה ומתוחכמת) באף אחת מן הזירות הציבוריות: לא בכנסת, לא בממשלה, לא בעיתונות וכתוצאה מכך גם לא בציבור. אני תקווה שסדרה זו תעורר דיון ציבורי רציני ומעמיק בתחום השלטון המקומי.

רכז הסדרה: ד"ר יששכר (איסי) רוזן - צבי, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת תל אביב

כל הסדרות
המאמרים
השלטון המקומי כשלטון דמוקרטי: מבט אחר
מאת: ד"ר נחום בן - אליא , מכון פלורסהיימר למחקרי מדיניות
השלטון המקומי הערבי - דילמות ואתגרים
מאת: פרופ' ראסם ח'מאיסי , אוניברסיטת חיפה
משפט השלטון המקומי ואי צדק חברתי
מאת: ד"ר יששכר (איסי) רוזן - צבי , אוניברסיטת תל אביב


על הכותבים
ד"ר נחום בן - אליא , מכון פלורסהיימר למחקרי מדיניות
יועץ בתחום התכנון והניהול האסטרטגי. עבודתו המקצועית מתמקדת בנושאי מדיניות וניהול מוניציפלי וכן פיתוח מקומי. מחקריו במכון פלוטרסהיימר עוסקים בפיתוח תפיסות חדשות בתחומי השלטון המקומי והשירותים המקומיים.
מידע נוסף
 
פרופ' ראסם ח'מאיסי , אוניברסיטת חיפה
גיאוגרף ומתכנן ערים ואזורים, חבר סגל בחוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה, אוניברסיטת חיפה. עמית מחקר בכיר במכון ון ליר ומרכז לשלום ושיתוף פעולה בירושלים. [IPCC]
מידע נוסף
 
ד"ר יששכר (איסי) רוזן - צבי , אוניברסיטת תל אביב

רכז סדרת המאמרים, חוקר ומלמד משפט סביבתי ודיני שלטון מקומי. מלמד משפט מנהלי ומנחה את התכנית לצדק סביבתי וסדנאות בנושא משפט וסביבה בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב. ב-2004 פורסם ספרו Taking Space Seriously החושף את האופנים שבהן מדינות רב תרבותיות מתמודדות עם קבוצות חברתיות שונות באמצעות מנגנונים מרחביים.

מידע נוסף