בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     אקלים
     ארכיאולוגיה
     ביוטכנולוגיה
     ביוכימיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     גנטיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     וטרינרי
     חינוך
     כימיה
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מיקרוביולוגיה
     מנהל עסקים
     פסיכולוגיה
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
שאלה מספר 10172 - כתמים חומים-שחורים על כרובית תאריך: 2/6/2019
תחומי דעת:  בוטניקה [ ביולוגיה ]  , תזונה ובריאות [ ביולוגיה ]  , הנדסת מזון  
לפעמים יש על כרובית, בחלק של התפרחת, כתמים חומים-שחורים- האם זה עובש או בגלל מכה/פציעה שהכרובית עברה? ואם כן יתפתח עובש טיפוסי על תפרחת של כרובית, באיזה צבע הוא יהיה ? חום-שחור, או ירקרק ?
תשובה מאת: ד"ר דוד עזרא
   

 

רותם שלום רב,

נקודות שחורות על עלים או תפרחת הכרובית יכולות לנבוע מהרבה גורמים החל ממכה שהרקמה קיבלה דרך נזקי ריסוס שגרמו לצריבות ממשיך בנזק על ידי חרקים שגרמו לפגיעה ברקמה, הזדקנות של רקמת הצמח המתבטאת בנקודות שחורות ויכול אף לנבוע מגורמי מחלה שונים. לפעמים גורם המחלה הוא פטריה (עובשים או אחרים) ולפעמים חיידקים.

בכדי לקבוע מהו גורם המחלה חייב המאבחן לראות האם לנקודות החומות יש מאפיינים יחודיים המזוהים עם כל אחד מהגורמים האפשריים. במקרה של גורם ביוטי כלומר גורם חי כמו חרקים, פטריות או חיידקים צריך לבודד את גורם הנזק במעבדה או לזהותו באמצעים מולקולריים. לאחר שבודדנו וגידלנו (לא תמיד זה אפשרי כשמדובר בחיידקים ופטריות מסוימות) את האורגניזם החשוד כגורם הנזק במעבדה, הפעולה הבאה הנדרשת היא הדבקה של צמח בריא באורגניזם שבודדנו מהצמח ה "חולה". אם לאחר ההדבקה בגורם הנזק קיבלנו את אותם תסמינים בצמח הבריא, במקרה של השאלה שלך נקודות חומות על העלים והתפרחת, יש לבודד מחדש מהתסמינים הללו את הגורם שוב.

רק לאחר שביצענו את ההליך שתיארתי שנקרא "מבחן קוך" אפשר לקבוע בוודאות האם מצאנו את גורם המחלה. בכרובית יש פטרייה אחת מרכזית שגורמת להופעת נקודות שחורות על העלים והתפרחת פטרייה זו נקראת Alternaria brassicicola. ישנה גם מחלה חיידקית הגורמת להשחרה בכרוביים ויכולה להתבטא גם כנקודות חומות שחורות על העלים הנגרמת מחיידק בשם : Xanthomonas campestris pv. Campestris. במידה והגורם להופעת הנקודות השחורות הוא פטריה או חיידק אם לא ינתן טיפול העוצר את הפטרייה או החיידק כמו לדוגמא ריסוס בחומרי הדברה הנזק יתפשט יגרום להופעת כתמים חומים שחורים על כל העלים והתפרחת עד שלבסוף הכרובית תירקב לגמרי.

אז כמו שהסברתי בהתחלה ישנן סיבות רבות אפשריות להופעת נקודות וכתמים שחורים על כרובית. בכדי לדעת מהו הגורם יש לבצע בדיקה מתאימה לקביעת גורם הנזק.

בברכה,

 

ד"ר דוד עזרא
הגנת הצומח, פתולוגיה של צמחים וחקר עשבים
מינהל המחקר החקלאי - מרכז וולקני
הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות