בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     אקלים
     ארכיאולוגיה
     ביוטכנולוגיה
     ביוכימיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     גנטיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     וטרינרי
     חינוך
     כימיה
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מיקרוביולוגיה
     מנהל עסקים
     פסיכולוגיה
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
שאלה מספר 10202 - עובש ותולעים תאריך: 7/8/2019
תחומי דעת:  ביולוגיה  , הנדסת מזון  
שלום רב, רציתי לשאול האם תולעים יכולות להיווצר יש מאין? קרו לי שני מקרים, באחד הייתה לי שקית אורז שנשאר בה מעט אורז והיא סגורה עם מדבקה, כשפתחתי גיליתי תולעים באורז. מקרה שני היה שקית של אגוזי מלך שהושארה פתוחה ללא קשירה אך מלופפת וגם בה היו תולעים. חשוב לציין ששניהם מאוחסנים בארון במטבח. האם התולעים יכולות להיווצר כך סתם או שהן הגיעו למזון ממקום כלשהו? שאלה נוספת, על אגוזי המלך התפתח עובש שחור ופירורי, האם עובש יכול להתפתח על כל מאכל שהרי אחד התנאים לעובש זה לחות.. תודה רבה על המענה :)
תשובה מאת: פרופ' סימה ירון
   

שלום אנאל,

תולעים (וכל יצור חי אחר) לא נוצרים יש מאין. אם הן מופיעות באריזות סגורות סביר להניח שהיו ביצים על האורז או אגוזי המלך, שבקעו לאורך הזמן, או תולעים בגודל ממש קטן שלא ראיתם בהתחלה, עד שגדלו לגודל שניתן לראות בעיין. אפשרות נוספת היא שהן הוכנסו בטעות, בזמן שפתחתם את השקית בפעם הראשונה (למשל בעקבות נגיעה עם ידיים מלוכלכות), או אם לא סגרתם את השקית באופן מלא, וגדלו והתרבו על המוצר לאורך הזמן (זה גם מקור מזון בשבילן).

עובשים יכולים להתפתח על מוצרים רבים, אבל לא על כל מוצר. אחד התנאים הוא באמת לחות ברמה מספיקה. כדאי לזכור שלא תמיד צריך שכל המוצר יהיה רטוב, לפעמים מספיקה קצת לחות על אגוז אחד או בחלק ממנו. רוב העובשים גם צריכים חמצן, ולא יגדלו בד"כ במוצרים שמכילים חומרי שימור, מלח בריכוז גבוה, ועוד.

כמובן, שאם נוצר עובש על מוצר מזון כלשהו, או הופיעו תולעים, אסור לאכול את המוצר הזה. עובשים עלולים לייצר רעלנים מסוכנים מאוד שמצטברים בגוף.

 

 

פרופ' סימה ירון
המחלקה לביוטכנולוגיה והנדסת מזון
הטכניון
הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות