בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
שאלה מספר 10231 - עזרה בביוחקר - חומרים פסיכואקטיביים תאריך: 22/9/2019
תחומי דעת:  מדעי המוח  , ביולוגיה  
במסגרת הביוחקר בחרנו לבדוק את ההשפעה של ריטלין (_חומר מעורר) ועוד איזשהו חומר מדכא על תולעי משי. עם איזה חומרים פסיכואקטיביים מדכאים ניתן לעבוד במסגרת הביוחקר על תולעי משי? והאם הן מייצרות דופמין(ריטלין משפיע על הפרשת הדופמין בבני אדם)?
תשובה מאת: פרופ' אמיר אילי
   

שירה שלום,

תודה על שאלתכם המעניינת וברכות על בחירת נושא מרתק לביו-חקר.

קבוצת החומרים הנקראים ביואמינים, מונואמינים או אמינים ביוגנים כוללת חומרים בעלי תפקיד חשוב בבקרת פעילות עצבית במערכת העצבים המרכזית וההיקפית, לדוגמא: הקטכולאמינים - נוראפינפרין (או נוראדרנלין), אפינפרין (או אדרנלין) ודופמין, סרטונין, והיסטמין.

הביואמינים ממלאים תפקידים דומים מאוד בקבוצות בעלי חיים שונות כולל בעלי חוליות, אך גם חסרי חוליות. הדמיון הינו בדרך כלל בסוג ההתנהגות המבוקרת, למרות שישנם הבדלים בתפקיד המדויק שממלא האמין, בסוג הרצפטור, ועוד (לעתים גם זהות החומר שונה. למשל, בחסרי חוליות - אוקטופמין מחליף את אדרנלין ונוראדרנלין).

בחרקים ישנו מחקר ענף בתפקיד והשפעת ביואמינים שונים (כולל מחקרים במעבדה שלי באוניברסיטת תל אביב). חרקי מודל מקובלים למחקר כוללים גם את טוואי המשי (ואת שלב הזחל שלו -"תולעי משי"). לדופמין, לדוגמא, נמצא תפקיד חשוב בבקרת התפתחות בזחלי טוואי המשי (כניסה ויציאה מדיאפאוזה) וזוהו תאי עצב מסוימים השולטים בדיאפאוזה ופעילותם מושפעת על ידי דופמין.

אם תרצו לבחור חומר שהשפעתו אחרת אבל בכל זאת קשור הייתי ממליץ לבחור בהיסטמין שגם לו תפקידים רבים בבקרת התנהגות חרקים או באוקטופמין שמבקר התנהגויות רבות וחשובות בכל החרקים.

(ישנו חומר הנקרא chlordimeform המצוי במוצרים הנמכרים כקוטלי חרקים והוא אנלוג של אוקטופמין – כלומר ידוע שהוא נקשר לרצפטורים של אוקטופמין).

אשמח לספק מידע נוסף ולסייע ככל שיידרש,

פרופ' אמיר אילי
ראש המחלקה לזואולוגיה
אוניברסיטת תל אביב

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות