בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
שאלה מספר 10237 - עזרה בפרויקט גמר בנושא חרדה תאריך: 6/11/2019
תחומי דעת:  מדעי המוח  
שלום אני וקבוצתי עושים פרוייקט הקשור בחרדה. נשמח אם תענה לנו על מספר שאלות: 1) כיצד ניתן לנתר חרדה בעזרת חיישן מוח (מדדים וכו)? 2)כיצד ניתן לנתר חרדה באמצעות חיישן מוליכות עור (זיעה)? 3)מהו טווח הדופק הממוצע בעת תחושת חרדה? 4)האם התחושה שבה נמצאים ילדים במצב של התעללות נחשבת חרדה?
תשובה מאת: ד"ר קלנטרוף אייל
   

השאלות מצוינות ומעניינות מאוד. התשובות קצת מורכבות. אם יש שאלות נוספות או שאלות המשך אל תהססו לשאול. 

כהקדמה אני אציין שאנחנו מחלקים חרדה לשני סוגים\מצבים מרכזיים. חרדה תכונתית (נקראת גם "הפרעת חרדה") - שזה מצב קבוע ויציב יחסית של חרדה ומתח גבוהים; וחרדה מצבית - שזה מצב רגעי של פחד מופרז, חרדה גבוהה ואפילו פאניקה. אנשים בעלי חרדה תכונתית יחוו חרדה מצבית גבוהה לעיתים קרובות אך גם אנשים שאינם מאופיינים בד"כ בחרדה (תכונתית) יכולים לחוות מידי פעם חרדה מצבית גבוהה (לפני מבחן חשוב למשל). 

 

הנה כמה תשובות לשאלות שכתבתם:

1) כיצד ניתן לנתר חרדה בעזרת חיישן מוח (מדדים וכו)?

בכלים שמאפשרים לנו הדמייה מוחית (fMRI, EEG וכד') אנחנו יכולים לראות גם חרדה תכוניתית וגם חרדה מצבית. ישנם רשתות מוחיות שונות שעובדות בכל אחד מהמצבים. לא ארחיב פה על הרשתות עצמן אבל אם תרצו תכתבו לי שוב וארחיב. 

 

2)כיצד ניתן לנתר חרדה באמצעות חיישן מוליכות עור (זיעה)?

 מכשירים אשר מודדים מוליכות עורית (כמו GSR למשל) הם אכן נגישים יותר ופשוטים יותר. המכשירים הללו משמשים אותנו בטיפולים הנקראים ביו-פידבק (ישנם מכשירים טיפונת יותר מורכבים אשר משמשים בנירו-פידבק). מוליכות עור ודופק הם מדדים טובים מאוד לחרדה מצבית. בעת עליית החרדה אנחנו רואים עלייה משמעותית במדדים הללו (ראו תשובה לשאלה הבאה). אבל אנחנו יכולים לראות גם חרדה תכונתית בעזרת המדדים הללו (זה אמנם פחות מהימן ופחות מדויק אבל אפשרי). אנשים עם חרדה תכונתית מאופיינים בד"כ בשינויים משמעותיים במדדי דופק ומוליכות עורית. כלומר, גם במצב של רגיעה (שבו אין קפיצה של הדופק והמוליכות) אנחנו רואים הרבה פעמים א-סנכרון. כלומר, קצב הדופק והמוליכות העורית משתנים מאוד (כאשר בד"כ אנחנו מצפים לראות יציבות במצב של רגיעה). זה יתבטא בשינויים קלים (ולרוב בלתי מורגשים) ןמאוד תכופים בדופק ובמוליכות. בטיפולי ביו-פידבק מנסים ללמד אנשים להיות "יציבים יותר" כלומר מנסים להחזיר את המדדים שלהם לסנכרון. 

 

3)מהו טווח הדופק הממוצע בעת תחושת חרדה?

תחשות חרדה היא חרדה מצבית. אין מספר ספציפי (זה מאוד שונה מאדם לאדם) אבל אנחנו מצפים לעלייה של פי 1.5 עד פי 3(!) מהדופק בעת מנוחה. חשוב לציין שדופק גבוה אינו מדד לחרדה בעצמו (הרי גם שאנחנו רצים הדופק קופץ באותו האופן) ותמיד נדרש גם 'דיווח עצמי' כלומר שהנבדק ידווח על חרדה ופחד גבוהים. שילוב של דיווח על חרדה ודופק גבוה נחשב לעיתים קרובות סמן מרכזי להתקף פאניקה. 

 

4)האם התחושה שבה נמצאים ילדים במצב של התעללות נחשבת חרדה?

ילדים במצב של התעללות מתמשכת מוגדרים כסובלים מ CPTSD או complex post traumatic stress disorder או בעברית הפרעת דחק פוסט-טראומטית מורכבת. אנחנו רואים מצב זה גם אצל ילדים אשר גרים באוזרי לחימה או 'קו עימות'. פוסט טראומה היא הפרעה יחודית עם מאפיינית יחודיים (וטיפול יחודי) אבל היא בהחלט נכללת בתוך 'משפחת' הפרעות החרדה (בעיקר בשל קווי הדמיון הרבים להפרעות חרדה אחרות). 

 

מקווה שעניתי על הכל. 

מוזמנים לשאול עוד!!

ד"ר קלנטרוף אייל

 

האוניברסיטה העברית
הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
תגובות      [ הוסף תגובה ]
 
1 תגובה לתשובתו של ד"ר קלנטרוף אייל
מאת: נועה דוניצה     25/11/2019