בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 10435 - "נאמנות" של דבורים תאריך: 29/3/2020
תחומי דעת:  ביולוגיה  
בטקסט שקראתי צויין כי : הדבורה "נאמנה" בכל תקופה רק למין אחד ממיני הצמחים הפורחים באותה תקופה, והיא עוברת מפרח אחר מאותו מין. מה היתרון שיש לדבורה בנאמנות זו? לצמח לעומת זאת יש חשיבות רבה לנאמנות זאת בכדי לצלוח את התרבותו עם גרגרי אבקה המגיעים מאותו המין. תודה רבה.
תשובה מאת: פרופ' שרון שפיר
   

שלום רב,

 
הטקסט צודק. רמת הנאמנות משתנה בין מיני דבורים, כאשר בדבורת הדבש רמת הנאמנות גבוהה מאד. דבורה עשויה להחליף מדי זמן מה (שעות, ימים) את הפרחים בהם היא מבקרת, אבל נוטה לבקר באותו מין פרח לפחות במשך אותו מעוף, ואף בין מספר מעופים ברצף. כבר בשנת 350 לפני הספירה כתב על כך אריסטו, בספר היסטוריה אנימליום. כמובן שלצמח זה יתרון חשוב, כדי שהצלקת של פרח אחד תקבל אבקת פרחים של פרח אחר מאותו המין. אבל כמובן שהיתרון לצמח לא מעניין את הדבורה. יש מספר השערות מדוע הנאמנות יעילה עבור הדבורה. שתי השערות קלאסיות הן 1) של צ׳רלס דרוווין, ו-2) של לוק טינברגן (אחיו הצעיר של האתולוג הידוע, ניקו טינברגן, זוכה פרס נובל). ההשערה של דרווין קשורה ליכולת למידה. דרווין כבר הבין שגם חרקים לומדים, ושלוקח זמן ללמוד לנצל פרח בצורה אופטימלית (לדעת לאסוף את הצוף ו/או אבקת הפרחים במשך זמן קצר ככל הניתן). כאשר לומדים לעשות דבר אחד בצורה יעילה ומתמחים בו, זה מאד מפריע כאשר מתחילים לעשות גם דברים אחרים. כלומר, אם דבורה מתחילה לאסוף צוף או אבקה מפרחים שונים, וכל אחד דורש טיפול קצת אחר, היא תהיה לא יעילה. כאשר היא מתמחה בפרח ממין אחד היא נהיית מומחית בו והעבודה שלה יותר יעילה.
ההשערה של טינברגן קשורה ליכולת למצוא את הפרח. כאשר דבורה נעולה על חיפוש פרח ממין מסויים (צבע, גודל, ריח מסויימים) היא תצליח להבחין בפרחים אלו במהרה בין כל מיני מסיחים. אם היא תבקר במספר פרחים שונים, לא תהיה לה את ״תמונת החיפוש״ ״search image״ המתאימה, ותהיה פחות יעילה במציאת הפרחים המתגמלים ביותר. זה כמו עובד בפס ייצור של ברגים, למשל, האחראי על בקרת איכות. לעובד יש בראש תמונה של בורג עקום, וכך הוא מוצא כאלה במהירות בין המוני ברגים. אבל אם הוא היה צריך לחפש גם ברגים עקומים, וגם מסמרים קצרים מדי ועוד כל מיני חלקים אחרים פגומים היה לוקח לו הרבה יותר זמן למצוא את כל סוגי החלקים הפגומים השונים.
 
מקווה שההסברים ברורים,
 
בברכה,

 

פרופ' שרון שפיר
מרכז לחקר הדבורים ע''ש ב. טריואקס המחלקה לאנטומולוגיה הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה
האוניברסיטה העברית

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up