בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מנהל עסקים
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 
שאלה מספר 10462 - כושר נשיאה תאריך: 3/5/2020
תחומי דעת:  רפואה  
מה יקרה לאוכלוסייה מסוימת אם תגדל מעבר לכושר הנשיאה של המערכת?
תשובה מאת: פרופ' זאב בלומנפלד
   

שלום רב,

שאלה חכמה המעידה על תובנה וחשיבה מעמיקה...
 
למנגנונים רבים בביולוגיה יש מנגנוני משוב חוזר- FEED BACK
 
מנגנונים אלו הינם בד''כ מנגנוני משוב חוזר שלילי- NEGATIVE FEEDBACK, אם כי יש דוגמאות גם ל   POSITIVE FEEDBACK.
 
באופן כללי, כשמערכת מגיעה לשיא כושר הנשיאה שלה, מנגנוני ההיזון החוזר השלילי מווסתים המערכת להקטנת הגודל שלה ע''מ שתוכל להמשיך ולהתקיים.
 
אחת הדוגמאות למנגנון כזה הינה בחירת הזקיק השחלתי הבריא ביותר, המוכשר ביותר והמוצלח ביותר, מבחינה גנטית להמשיך את האנושות ולהעביר הגאנים הטובים ביותר לדורות הבאים. ההורמון הגורם לגדילת הזקיק, FSH, גורם לזקיק הגדל להפריש אסטרוגן והורמונים אחרים, הגורמים, במנגנון היזון חוזר שלילי, לדיכוי רמת ה FSH כך שיספיק רק להמשך גדילת הזקיק הגדול ביותר והבריא ביותר.
 
באופן אנאלוגי, הגוזל הגדול של נשר בקן מקבל מהנשר הבוגר יותר מזון מהגוזל היותר קטן עד שהפער ביניהם הולך וגדל והקטן מת מהרעבה. לעתים הגוזל הגדול והחזק דוחף את הקטן, החלש, מחוץ לקן, לפול אל מותו. הנשר הגדול, ההורה, אינו מתערב ונותן במקורו בשר מהטרף לגוזל שדורש יותר ואינו מקפיד על חלוקה שווה.
 
כאשר אנו מטפלים בזריקות FSH בנשים בטיפולי פוריות, גדלים יותר זקיקים ומגיעים לבשלות וביוץ יותר ביציות, כפי שקורה בהפריה חוץ גופית. מאידך הכמות הינה על חשבון האיכות...   בעוד ששיעור ההפלות בזוג בריא וצעיר הינו סביב ה 10%, במקרי טיפולי פוריות הינו בין  20-50% . זה לא רק בשל גיל מבוגר יותר, אלא גם בשל כך שביציות  אשר בתחרות הטבעית לא היו מגיעות לביוץ עקב התחרות על ה FSH ( NEGATIVE FEEDBACK), במתן  FSH מבחוץ בזריקות, נוצרו הריונות מביציות באיכות נמוכה יותר.
 
באופן טבעי, הטבע "משלם" בכמות לטובת איכות...  לעוברית ממין נקבה יש, בהיותה עובר ברחם אמה, כ- 7 מיליון זקיקים, "ביציות" לעתיד, אך רק כ- 400 זקיקים יבייצו במשך כל חיי הפוריות של אשה.
 
דוגמא יותר ישירה לשאלתך- חידקים בצלחת פטרי מתרבים כל עוד יש מספיק מזון לכולם. ברגע שהמזון אינו מספיק לכולם, קצב החלוקה וההתרבות יורד, עד שמושג איזון, STEADY STATE ,  בין מספר החיידקים ומקור המזון.
 
יש הרבה דוגמאות בטבע וגם בהיסטוריה. אימפריות גדלות עד גבול מסוים. ברגע שהן מנסות "לבלוע" יותר מיכולתן לעכל, גדילתן יורדת עד היעלמותן. כך קרה לאימפריה הרומית, האימפריה של נפוליון ולאימפריה הנאצית שחשבה לבלוע את כל העולם.
 
בברכה,

פרופ' זאב בלומנפלד
אנדוקרינולוגיה של הרבייה, נשים ויולדות
הטכניון ובי"ח רמב"ם

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות