בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     אקלים
     ארכיאולוגיה
     ביוטכנולוגיה
     ביוכימיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     גנטיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     וטרינרי
     חינוך
     כימיה
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מיקרוביולוגיה
     מנהל עסקים
     פסיכולוגיה
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
שאלה מספר 10479 - פלורת המעיים שלנו תאריך: 28/6/2020
תחומי דעת:  ביולוגיה  
שלום לאתר בשער, לאחרונה אנו שומעים בתקשורת, על הקשר בין השמנה לבין פלורת המעיים שלנו. כמו כן, שומעים על המלצות לדיאטות (להרזיה ולסוכרת מסוג 2) המותאמות אישית, בהתאם לנוכחות מינים שונים של חיידקי המעי. א. מה הקשר בין חיידקי המעי, הנמצאים בחלל חיצוני בגוף ובין משקלו העודף, של האדם? ומה הקשר שלהם לסוכרת? ב. בהנחה שישנו קשר כזה, כיצד פועלות הדיאטות האישיות השונות, לטובת המטרה (הרזיה, או טיפול בסוכרת)? ג. יש הטוענים, שכמעט לא ניתן לשנות את אוכלוסיית חיידקי המעיים, ולכן אין תועלת במזונות עתירי החיידקים הידידותיים. אשמח לדעת אם הטענה הזו נכונה ומדוע. בתודה, יעל בר באר שבע
תשובה מאת: ד"ר גל דובנוב-רז
   

שלום רב,

א. הקשר בין חיידקי המעי ומחלות שונות נחקר שנים רבות, אך בשנים האחרונות התברר גם הקשר עם השמנה. יש ממצאים מרתקים במחקרים חיה ואדם, המראים כיצד אנטיביוטיקה משפיעה על סויג החיידקים ועל ההשמנה. המנגנונים עדין במחקר, אולם נראה כי חיידקי המעי משפיעים על ספיגת המזון, ומפרישים חומרים שונים הנספגים בגוף וקשורים לבקרת תאבון וחילוף חומרים. בין חומרים אלו נמצאות חומצות שומן שונות אשר משפיעות על הרגישות לאינסולין ועל משק הגלוקוז בגוף.


ב. גם ה"דיאטות" השונות עדיין נמצאות במחקר. מסתבר שאותם מזונות אשר נצרכים על ידי אנשים עם רקע גנטי שונה ואוכלוסיית חיידקים שונה מתנהגים אחרת בגוף. יכולת המיחשוב המרשימה שפותחה על ידי צוותי המחקר במכון ויצמן איפשרה לזהות כיצד אדם מסוים עם חיידקי מעי מסוימים יעלה את רמת הגלוקוז בדם בתגובה למזונות שונים.

ג. בהחלט ניתן לשנות את אוכלוסית החיידקים. לטובה, על יד פעילות גופנית וצריכת מזונות בריאים ועתירי סיבים, ואולי גם לרעה על ידי אנטיביוטיקה ושימוש בפרוביוטיקה (אשר יתכן ומפרה קצת את האיזון הטבעי). לגבי האחרון, מחקר מרתק ממכון ויצמן הראה כי דווקא שימוש בפרוביוטיקה אחרי טיפול אנטיביוטי היה פחות טוב לעומת מתן אפשרות טבעית לחיידקים להתאושש בעצמם. גם כאן, ימים (ומחקרים נוספים) יגידו כיצד ניתן לשנות את אוכלוסית החיידקים לטובתנו.

 

בברכה, 

ד"ר גל דובנוב-רז
מרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא, בית החולים אדמונד ולילי ספרא לילדים
מרכז רפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות