בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     אקלים
     ארכיאולוגיה
     ביוטכנולוגיה
     ביוכימיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     גנטיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     וטרינרי
     חינוך
     כימיה
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מיקרוביולוגיה
     מנהל עסקים
     פסיכולוגיה
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
שאלה מספר 10582 - השפעת אלכוהול תאריך: 19/4/2021
תחומי דעת:  ביולוגיה  , רפואה  
איך משפיעה רמת האלכוהול בדם על תאי המוח והלב?
תשובה מאת: ד"ר טל בורשטין-כהן
   

שלום רב,

אספתי מידע שיעונה על השאלות שנשאלו. האינטרנט מלא בחומרים נוספים, אבל את העיקר ליקטתי כאן. מקווה שיהיה לעזר.
 

השפעות אלכוהול על המוח:

- לאלכוהול השפעות רבות על איזורים שונים במוח. השפעות שליליות של אלכוהול על המוח מתחילות עוד בשלבי התפתחות עובריים, כאשר המוח העוברי עדיין גדל באופן מהיר. עובדה זו התגלתה כאשר נולדו תינוקות לאמהות אלכוהוליסטיות, עד כדי פיגור במצבי קיצון.

- אלכוהול ממשיך להשפיע על התפתחות המוח עד גיל 24 לערך, מפני שהמוח ממשיך להתפתח גם בגיל הנעורים, גיל תיכון ואף אחרי (הנתונים מתייחסים עד לגיל 24), ושתיית אלכוהול מרובה משפיעה לרעה גם על התפתחות המוח גם בגילאים אלה. לדוגמא, ממחקר שנערך בהולנד נמצא כי התפתחות החומר האפור במוח (= תאי העצב) אינה תקינה. כמו כן, ככל שבעיית שתיית אלכוהול מתחילה בגיל מוקדם יותר, נמצא שהסיכוי לחזור לשתייה ולפתח התמכרות כבוגרים גדול יותר.

-  ההשפעות שיפורטו להלן נגרמות גם משתיית בינג', כלומר מעליות נקודתיות וזמניות בריכוזי אלכוהול בדם, ולאו דווקא רק מריכוזי אלכוהול גבוהים לאורך זמן. כמו כן, חלק מההשפעות הינן קצרות מועד וחלקן לטווח ארוך.

-  אלכוהול משבש את התכונות הפיזיקליות של ממברנת התא, והיא הופכת לנוזלית יותר. נוזליות גבוה יותר של ממברנת התא משבשת את מיקום ועיגון החלבונים המוצגים על פני הממברנה (למשל קולטנים) והממברנה הופכת לחדירה יותר ובכך מגנה פחות על התא. שינוי מיקום חלבונים על הממברנה משבש את פעילותם, וגם את פעילות התא הכוללת. אנו מרגשיים זאת כתחושה של חוסר איזון, חוסר שליטה, סחרחורת, האנג-אובר, הקאות, אי שליטה ברגשות ואי שליטה במעשים שונים זהו המקור לקשר בין התנהגות אלימה בעת שכרות. האינסטינקטים שלנו איטיים יותר ויכולת התגובה איטית. לכן, נהיגה בשכרות מסוכנת. הדיבור נפגע (דיבור איטי ולא ברור, דיבור שטויות)

-  אלה קורים כיוון שאלכוהול מאט פעילות אינהיביטורית של הנוירוטרנסמיטור GABA (מעכבת) ומנגנוני עיכוב נחלשים.

-  במקביל, פעילות הנוירוטרנסמיטור גלוטמאט מהירה יותר תחת השפעת אלכוהול. גלוטמט מבקר דופאמין במרכז התגמול של המוח (איזור שאחראי לתחושת תגמול בעקבות פעילויות שונות). לכן יש תחושת נעימות ותחושה טובה כללית לאחר שתיית אלכוהול (אפילו כוס יין אחת).

- תהליכי שיפוט וקבלת החלטות משתבשת תחת השפעת אלכוהול, לכן יש נטייה לעשות גברים מסוכנים או לפעול בצורה לא שקולה תחת הפשעת אלכוהול.

- תופעות מתעצמות אצל אנשים בעלי רגישויות מסויימות, ומחלות רקע (למשל אפילפסיה) ומחלות הקשורות למצבי רוח (דיכאון, ביפולרי).

- אלכוהול פוגע במרכז שווי המשקל הנמצא במוח הקטן – הצרבלום, לכן מאבדים שווי משקל.

-  יש האטת פעילות באיזורי קליפת (קורטקס) המוח החשובים לעיבוד הראייה – ולכן הראייה מטשטשת תחת השפעת אלכוהול.

-  פעילות מרכז בקרת הנשימה במוח משתבשת, עד כדי הפסקת הבקרה על הנשימה והפסקת נשימה. המשעמות היא מוות כמובן.

-  איזור ההיפוקמפוס – האחראי על רגשות וזיכרון נפגע. לכן יש מקרים של פגיעה בזיכרון וביכולות הלמידה.

-  מחקר שפורסם בשנת 2018 בעיתונות קלינית מובילה מצא שתוחלת החיים יורדת בשנתיים למי ששותה 10 משקאות אלכוהוליים ויותר בשבוע, לעומת מי ששותה פחות מכך. הנה לינק לאתר שמסביר שאת ובתחתיתו קישורית למאמר המקורי משנת 2018. https://www.cam.ac.uk/research/news/drinking-more-than-five-pints-a-week-could-shorten-your-life-study-finds

 

 

השפעות אלכוהול על הלב והמערכת הקרדיו-וסקולרית:

- הלב שייך למערכת הקרדיו-וסקולרית, כלומר למערכת כלי הדם.

המערכת הקרדיו-וסקולרית מושפעת גם משתייה רגעית וגם ומשתיה "כרונית" , לאורך זמן.  במיוחד למי שיש מחלת רקע קרדיו-וסקולרית – המצב עשוי להחמיר ואף להעלות הסיכוי למוות.
-   צריכת אלכוהול מרובה תגרום למחלות בכלי הדם והלב, מעלה הסיכוי ללחץ דם גבוה, עוות כלי הדם של הלב, התקפי לב וגם שבצים הנגרמים מדימומים או מקרישי דם (בכלי הדם הקטנים של המוח. כמובן איזור המוח שלא מקבל אספקת חמצן נפגע ויש לכך השלכות לכל החיים.
-  לחץ דם גבוה מעמיס על כלי הדם ובמיוחד על שריר הלב שדוחף את הדם בתוך צינורות הדם שהתרחבו, והעומס הזה גורם למחלת לב שמגבירה את הסיכוי להתקף לב.
-  השפעות נוספות הן קצב לא לא אחיד, מה שמעלה בפני עצמו הסיכוי להתקף לב.

בברכה,

 

ד"ר טל בורשטין-כהן

האוניברסיטה העברית

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות