בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     אקלים
     ארכיאולוגיה
     ביוטכנולוגיה
     ביוכימיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     גנטיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     וטרינרי
     חינוך
     כימיה
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מיקרוביולוגיה
     מנהל עסקים
     פסיכולוגיה
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
שאלה מספר 3822 - נורה חשמלית- בועה תאריך: 04/01/2009
תחומי דעת:  פיזיקה  , מוט"ב  

שלום רב


השאלה שלי נוגעת לגבי צבע האור של נורת בועה.


אני מבינה שצבע אור קשור לאורכי גל של הפוטונים שנפלטים מאטומי הטונגסטן המעוררים. הענין הוא שלא ברור לי למה הצבע צהוב. האם זה קשור לאורכי הגל של האור הצהוב: 570-600 ננומטר?


ידוע לי גם שיש קשר בין אורך הגל לטמפרטורה של גוף. למדתי פעם בבית ספר שכאשר הנורה מאירה פחות, זה אומר שהטמפרטורה יותר נמוכה, אז זה לא מסתדר לי עם העובדה שבכל מיקרה האור של נורת בועה צהוב, אם אורך הגל משתנה, הצבע גם צריך הרי להשתנות.


בבקשה- תוכלי לעשות לי סדר?


בברכה


רוזי.

תשובה מאת: פרופ' גד שני
   

שלום רוזי,

טמפרטורה של חומר תלויה באנרגית התנודות של אטומי החומר. ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר אנרגית התנודות של אטומי החומר גבוהה יותר. בזמן תנודות אלו האטומים פוגעים זה בזה (מתנגשים). התנגשויות אלו, כאשר הן נעשות באנרגיה מספיק גבוהה גורמות למעברי אלקטרונים בין הקליפות השונות ובתוך הקליפות (מעברים בין תת-קליפות). כאשר אלקטרון עובר מרמה אנרגטית אחת לרמה אנרגטית אחרת באנרגיה נמוכה יותר (קרוב יותר לגרעין) הפרש האנרגיה בין הרמות ניפלט בצורת פוטון. אם הפרש אנרגיה זה הוא בתחום האור הנראה, יפלט אור מהגוף המחומם בהתאם לאורך הגל או לאנרגיה של הפוטונים הנפלטים.
האור הצהוב הניזכר בשאלה הוא, כפי שנאמר בשאלה באורך גל בתחום 570-600 ננומטר. 600 ננומטר מתאים לאנרגיה של 2 אלקטרון וולט. זה צריך להיות הפרש האנרגיה בין הרמות שבינהן עובר האלקטרון כדי שיפלט אור צהוב. הפרש אנרגיה נמוך יותר יגרום לפליטת אור אדום או אינפרה אדום. הפרש אנרגיה גבוהה יותר יגרום לפליטת אור כחול או סגול או על-סגול. צבע האור הניפלט הוא כאמור תלוי רק באנרגית הפוטונים הניפלטים או בטמפרטורה של החוט.
כמות האור שנפלט (מספר הפוטונים, לא האנרגיה שלהם) תלויה בהספק ש"מתבזבז" במנורה. כלומר במכפלת הזרם שזורם בחוט הלהט במתח שמופעל על המנורה. אם המתח קבוע (מתח הרשת) אפשר לשנות את הזרם ע"י שינוי התנגדות חוט הלהט, כלומר להשתמש במנורה בהספק שונה. הספק המנורה המיועדת לפעול במתח נתון נקבע ע"י התנגדות חוט הלהט שבתוכה. מנורה בהספק גבוהה יותר תפלוט יותר פוטונים (באנרגיה שבהתאם לצבע האור) כלומר יותר אור. אם הטמפרטורה של חוט הלהט זהה במקרים השונים, צבע האור יהיה זהה אבל כמות האור שיפלט תהייה בהתאם להתנגדות החוט או להספק המנורה.
אם לא מספקים למנורה את המתח הנידרש הזרם שזורם בה יהיה נמוך יותר, טפרטורת החוט תהייה נמוכה יותר לכן צבע האור נוטה יתר לאדום וגם עוצמתו יורדת כי נפלטים פחות פוטונים.

אני מקווה שכל זה ברור.

בברכה,

פרופ' גד שני
הנדסה ביורפואית
אוניברסיטת בן גוריון

לשאלה זו נשאלה שאלת המשך, לצפייה לחצו כאן
הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות