בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     אקלים
     ארכיאולוגיה
     ביוטכנולוגיה
     ביוכימיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     ביולוגיה
     גנטיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     וטרינרי
     חינוך
     כימיה
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     מיקרוביולוגיה
     מנהל עסקים
     פסיכולוגיה
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
שאלה מספר 3930 - הסטוריה וטכנולוגיה. תאריך: 01/03/2009
תחומי דעת:  גיאוגרפיה  , היסטוריה  

ידוע שכשהגיע האדם הלבן לצפון אמריקה,בערך ב-1500 התושבים המקומיים-האינדיאנים-לא הכירו את הגלגל והטכנולוגיה שלהם היתה בפיגור של כמה אלפי שנים


לאחרונה קראתי בספר עולמות מקבילים של הפיסיקאי היפני מיצין קאקו, שתקופת הקרח האחרונה, נמשכה בצפון אמריקה, זמן רב יותר מאשר באירופה , והתושבים המקומיים, היו עסוקם בלשרוד ולא יכלו לפתח טכנולוגיה מתקדמת, כפי שעשו עמים אחרים, האם ההסבר הזה אכן מספיק כדי להסביר את הפער הטכנולוגי בין התרבויות??


ובכלל האם יש הסבר טוב וכללי להבדלים טכנולוגיים בין תרבויות,למשל מרכז אפריקה לעומת ,אירופה, ארם נהריים או מצרייםשהיו ברמה טכנולוגית וכללית גבוהה יותר .


תודה


עמוס


.


תשובה מאת: פרופ' משה ברור
   

שלום עמוס,

בתגובה ראשונה וקצרה ניתן להגיד ששאלתך נוגעת לשני תחומים שונים שלדעתי יש לבחון כל אחד מהם בנפרד כי ספק אם ניתן לזהות קשר ביניהם. לגבי תכונות עידן הקרח האחרון באמריקה הצפונית ומידת ההקבלה בינן לבין אלו של אירופה, מבחינת זמן ועוצמה, קיימות גישות ודעות שונות. הדבר כרוך בהגדת ובאיבחון העובדות שעל פיהן מושתת כל סברה הקובעת את סופו של עידן הקרח הנידון. איני מכיר את ספרו של הפיסיקאי היפאני הנזכר בשאלתך ואיני יודע על מה מתבססות הנחותיו.

עם זאת ראוי להדגיש שהאזורים אליהם הגיע האדם הלבן בצפון אמריקה " בערך ב-1500 " שבהם נתקל בנחשלות האוכלוסיה המקומית היו דרום הים הקריבי וחופיה ה צפוניים של אמריקה הדרומית. לאזורים אלו לא הגיע מעטה הקרח ובהם שרר בעידן הקרח אקלים הדומה לזה של צפון ארצות הברית כיום. מכאן שמידת השפעת עידן הקרח על אוכלוסיות אזורים אלו אינה ראויה למצב המתואר בשאלך.

לגבי בעיית הקשר בין רמת התפתחותה הטכנולוגית והתרבותית של אוכלוסיה לבין התכונות הגיאוגרפיות של מרחב מושבה , במיוחד כשמרחב זה מבודד, זהו נושא שזכה לספרות מחקרית עשירה ומגוון רחב של דעות והערכות . איני נוטה לתת תשובה קצרה בנושא זה .

בברכה

פרופ' משה ברור
החוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם
אוניברסיטת תל אביב

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות